CEP TELEFONUN İÇİN
MELODİLER VE LOGOLAR
 
 
TIKLA

 
 
Üye Paneli

 
 
   

Biraz özgeçmişinizden bahsedermisiniz?
Efendim bendeniz ailenin yedinci çocuğu olarak 1978 yılında İstanbul’ da doğdum. Aslen Erzurumluyum, ilk-orta-lise öğrenimimi İstanbul’da tamamladım. Sonrasında Anadolu üniversitesi iktisat fakültesi kamu yönetimi bölümünden mezun oldum.Halen hayranı olduğum bu muhteşem şehir İstanbul’da ikamet etmekteyim hamdolsun.

Tasavvuf musikisine olan merakınız ve iştigaliniz nasıl oldu ve ne zaman başladı?
Belki klasik bir cevap olacak ama 5-6 yaşlarından bu yana kulaklarım bu musikiye aşina. Çünkü babacığımın meşguliyeti cami imam hatipliğiydi. Dolayısıyla ben zamanımın çoğunu camide Kur’an-ı kerim kıraati,ezan,mevlit vs dinleyerek geçirdim. İmam Hatip Lisesine kaydolduktan sonra da tasavvuf musikisi grubuna dahil oldum ve çok güzel çalışmalarda ve programlarda yer aldım. Bu vesileyle iyiden iyiye bu deryaya dalmıştım.
Çok sevdiğim, haz aldığım bu işi yapıyor olmak bana müthiş bir keyif veriyordu.

Bildiğim kadarıyla tasavvuf musikisinin çeşitli sınıfları var, peki siz bu sınıflardan hangileri ile daha çok ilgileniyorsunuz?
Bahsettiğiniz gibi birçok musiki türünde olduğu gibi tasavvuf musikisinde de sınıflandırmalar bulunmakta, örnek verecek olursak Türk Sanat müziğinde “şarkı-beste-kâr-semai”, Türk Halk müziğinde “türkü-deyiş-tatyan-barak” diyebiliriz.Tasavvuf musikisini bu açıdan ele aldığımız vakit karşımıza cami musikisi ile tekke musikisi çıkıyor. Bu iki tür de beni çok etkilediği için ikisi ile de hemhâl olmaya gayret gösteriyorum. Rabbimin lutfu olan doğaçlama yeteneğimin olması beni mevlithan, kaside han ve gazelhan olmamı sağladı. Bunları cami musikisine örnek verebiliriz.
Diğer taraftan, daha çok enstrüman eşliğinde olan tekke musikisine örnek olarak, icra etmeye gayret gösterdiğim ilahi, tevcihler ve ayin-i şerifleri verebilirim.
Birde; Bana göre en güzel, en muhteşem musiki Kur’an-ı Kerim tilavetidir. Bundan mütevellit Kur’an-ı Kerim tilavetine de halen devam etmekteyim.
Rabbime sonsuz hamd-u senalar olsun.

Sizce musiki nedir? Tasavvuf musikisinin diğer müziklerden farkı nedir?
Sevgili kardeşim, büyük üstatlarımız varken,bu suale cevap vermeye cüret etmek istemem.


Beyza Müzik & Yapım 2007©, Her hakkı Saklıdır.Site tasarımı :